Dlaczego nauka malowania jest ważna dla dzieci?

2021-10-29

Malowanie to jedna z wielu czynności, która łączy wspieranie prawidłowego rozwoju z zabawą i frajdą. Nie bez powodu rodzice chętnie zapisują swoje pociechy na zajęcia, podczas których poznają rozmaite techniki tworzenia obrazów, lub zachęcają je do samodzielnego tworzenia własnych dzieł, kupując im na przykład zestawy do malowania po numerach. Zastanawiasz się, po co uczyć dziecko malować i jakie korzyści niesie za sobą taka kreatywna forma spędzania wolnego czasu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Po co uczyć dziecko malować?

Oczywistą odpowiedzią na pytanie, po co uczyć dziecko malować, jest zapewnienie mu rozrywki i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu. To doskonały sposób na zastąpienie gier komputerowych, dzięki któremu możesz dodatkowo zadbać o prawidłowy rozwój swojego malucha. W trakcie malowania Twoja pociecha może się również zrelaksować, zapomnieć o problemach i poprawić swoje samopoczucie. A to wszystko w połączeniu z uczuciem satysfakcji i dumy po każdym skończonym dziele, które zawiśnie na lodówce lub ścianie w Twoim domu.

Różne rodzaje korzyści z nauki malowania

Korzyści z nauki malowania jest wiele. Możemy podzielić je na te edukacyjne, emocjonalne, społeczne i fizyczne. Poniżej omawiamy każdą z nich, mając nadzieję, że zachęcą Cię one do zafundowania Twojemu dziecku zestawu do malowania po numerach lub zapisania go na lekcje w szkole plastycznej. Edukacyjne korzyści z nauki malowania Po co uczyć dziecko malować? Jak się okazuje – pomaga ono w rozwoju kreatywności, ucząc malucha nieszablonowego myślenia. Dodatkowo jest znakomitym sposobem na pokazanie pociesze, że nauka może być pełna rozrywki i frajdy, jednocześnie sprawiając, że już od najmłodszych lat Twoje dziecko będzie w stanie docenić sztukę i szeroko pojętą kulturę. Nie bez znaczenia jest także wsparcie rozwoju myślenia – w trakcie malowania są stymulowane obie strony mózgu. Emocjonalne korzyści z nauki malowania Czy wiesz, że każde zakończone dzieło wpływa pozytywnie na pewność siebie Twojego dziecka? Tak, samodzielne malowanie sprawia, że u malucha wzrasta poczucie własnej wartości i jest z siebie dumny, co może pozytywnie wpływać na jego rozwój i zadania, których podejmie się w przyszłości. Dodatkowo malowanie pozwala się zrelaksować i obniżyć poziom stresu związanego na przykład ze szkołą. Społeczne korzyści z nauki malowania Pod społecznymi korzyściami z nauki malowania kryje się przede wszystkim trenowanie samodzielności i umiejętności podejmowania decyzji. W trakcie zajęć w grupie dziecko może nawiązywać więzi z rówieśnikami oraz dobrze się bawić, rozwijając swoje zainteresowania i odkrywając nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Fizyczne korzyści z nauki malowania A jakie są fizyczne korzyści z nauki malowania? To zdecydowanie trenowanie koordynacji na linii ręka-oko, czyli rozwijanie umiejętności motorycznych. To z kolei przekłada się automatycznie na zręczność. Nie bez znaczenia jest także nieustanna praca nadgarstków, łokci i dłoni, która może pomóc na przykład w trakcie uprawiania sportów w przyszłości.

pixel