Haft diamentowy dla początkujących – haftowanie jak zacząć?

2021-10-29

Czas poświęcony na taką rozrywkę będzie czystą przyjemnością, relaksem i oderwaniem od codziennych spraw i problemów. Kiedy już wciągniesz się w tę zabawę, to największym problemem stanie się znajdowanie nowych miejsc, w których będziesz mógł powiesić swoje, coraz to nowsze i wspanialsze dzieła. 

Malowanie diamentami – co będzie nam potrzebne?

Jeśli zamówiłeś zestaw DIY z diamentowym obrazem w dobrym sklepie, to w zestawie otrzymasz wszystko, co jest nam potrzebne do wykonania wielkiego dzieła... albo małego, zależy jaki rozmiar obrazka wybrałeś. W zestawie znajdziemy przede wszystkim płótno z naniesionym na nie schematem obrazu. W lepszych zestawach płótno może być już założone na ramę, co znacznie ułatwi nam późniejsze powieszenie obrazu lub też wcześniejsze jego oprawienie. Z boku płótna lub na dodanej instrukcji powinien znaleźć się także opis łączący symbole z obrazu z numerami poszczególnych kolorów kryształków. Każdy kolor diamencików znajdziemy w oddzielnej torebce foliowej. Uważajmy, żeby ich nie rozsypać, bo zebranie ich z podłogi zajmie nam z pewnością dużo czasu, a zawsze może nam jeden umknąć i będzie nam go brakowało do skończenia naszego dzieła. W paczce powinien znajdować się także specjalny pojemniczek na diamenciki, gąbeczka z klejem żelowym lub wosk, oraz aplikator do ich nakładania.

Malowanie diamentami – miejsce pracy

Pamiętajmy zawsze, aby przed wykonaniem obrazu przygotować sobie właściwie miejsce pracy, czyli dużą, płaską i stabilną powierzchnię. Jeśli mamy samo płótno, to musi ono leżeć na płaskiej powierzchni. Jeśli płótno jest pogniecione, możemy je wcześniej dla wyprostowania przygnieść na przykład książkami. Jeśli zamówiliśmy zestaw z płótnem na ramie, to powinno być ono idealnie proste. Bardzo ważny w miejscu pracy jest porządek, gdyż zbieranie rozsypanych kryształków to żmudna praca. Jeżeli nasz obraz ma dużo zbliżonych do siebie kolorów, to będzie to zadanie podobne do wyjmowania maku z popiołu, dlatego naprawdę warto uważać.

Malowanie diamentami krok po kroku

Pierwszą czynnością po otwarciu paczki powinno być sprawdzenie, czy są w niej wszystkie opisane wcześniej elementy, a także upewnienie się, że w paczkach z diamencikami są właściwe ich kolory. Następną rzeczą, którą należy wykonać, jest zdjęcie z płótna folii zabezpieczającej. Jeśli zamierzasz stworzyć cały obraz od razu, możesz zdjąć folię w całości, jeśli dzielisz pracę na etapy, możesz odsłaniać warstwę kleju po kawałku, aby nie wyschła za wcześnie. Nie przejmuj się, jeśli do tego dojdzie, zawsze można delikatnie posmarować płótno klejem i dokończyć pracę w dogodnym dla Ciebie czasie. Najprościej jest zacząć układanie diamentów w kolejności kolorów podanej w spisie. Diamenciki z jednego woreczka wsypujemy do pojemnika i za pomocą aplikatora zwilżonego klejem żelowym przenosimy je na odpowiednie miejsce na płótnie. Postępujemy tak kolejno ze wszystkim kolorami, aż obraz będzie skończony. Pozostaje nam wtedy wybranie miejsca do powieszenia naszego wspaniałego dzieła. Jeśli chcemy osiągnąć jeszcze ciekawszy efekt, możemy je również umieścić w oryginalnych ramach. Układanie diamentów z pewnością stanie się Twoją ulubioną czynnością wykonywaną w wolnym czasie dla relaksu. 

pixel