Jak oprawić haft diamentowy?

2021-10-29

Jest to świetny sposób na spędzanie czasu samemu, z przyjaciółmi lub w gronie rodzinnym. Jak jednak sprawić, żeby efekty naszej pracy zachwycały nas i osoby, które nas odwiedzą, przez długie lata po skończeniu malowania? Opraw obraz w ramkę i powieś go na ścianie. Z pewnością uatrakcyjni każde wnętrze. Dowiedz się, jak oprawić haft diamentowy.

Diamenciki, oprawa – co musisz wiedzieć

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jak oprawić diamond painting, musisz sprawdzić kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim musisz wiedzieć, czy w Twoim zestawie do haftu diamentowego jest samo płótno, czy też płótno już naciągnięte na blejtram. Należy też sprawdzić wymiary całego płótna, jak również części pokrytej przyklejonymi diamencikami, czyli tej, która musi być widoczna wewnątrz ramy.

Rodzaje opraw haftu diamentowego

Jeżeli zamówiłeś zestaw z płótnem naciągniętym już na blejtram, to większość pracy masz za sobą. W tej sytuacji masz do wyboru 3 opcje. Po pierwsze powiesić obraz tak, jak jest, tylko na blejtramie. Wiele osób tak postępuje, ponieważ jest to najprostsza opcja, ale z pewnością obraz z ozdobną ramą będzie robił znacznie lepsze wrażenie na wszystkich, którzy będą go oglądać. Dobierz więc w specjalistycznym sklepie odpowiedniej wielkości ramę i następnie umieść w niej obraz. Nie jest to skomplikowana czynność. Możesz oczywiście skorzystać z profesjonalnych usług oprawiania. Tak będzie z pewnością najdrożej, ale nie wymaga to Twojej pracy, a efekt będzie wart wydanych pieniędzy.

Naciąganie płótna na blejtram

Jeżeli umieszczałeś diamenciki na samym płótnie, to musisz teraz zamówić blejtram i naciągnąć na niego płótno. Nie jest to trudna czynność, ale wymaga pewnych przygotowań. Jeżeli płótno jest nierówne, można przygnieść je na przykład ciężkimi książkami, aby się wyprostowało. Pamiętaj, że haftu diamentowego nie można prasować, bo wysoka temperatura może doprowadzić do roztopienia się kryształków. Zamów blejtram minimalnie mniejszy niż wymiar części płótna pokrytej diamencikami. Zazwyczaj blejtram po otrzymaniu wymaga złożenia w całość. Po naciągnięciu płótna na blejtram najlepiej przymocować je zszywaczem lub gwoździami w kształcie litery U do tyłu ramy. Płótno na rogach należy złożyć do wewnątrz, w rodzaj rożka, i także przymocować do ramy. Nadmiar płótna z tyłu można obciąć ostrym nożykiem, ale należy bardzo uważać, żeby nie uszkodzić naciągniętego obrazu. Naciągnięty na blejtram obraz możemy powiesić na ścianie lub wstawić do ozdobnej ramy.

Oprawa płótna bez użycia blejtramu

Nasz obraz wykonany techniką haftu diamentowego możemy także oprawić bez blejtramu, przy pomocy ramek takich jak do zdjęć czy grafik. Pamiętajmy tylko, że tutaj nie należy używać szyby przesłaniającej obraz, bo poprzez odbłyski i refleksy światła na szybie straci on bardzo dużo ze swojego wyglądu. Ważne jest tutaj dopasowanie wielkości naszego płótna do wymiarów wewnętrznych ramki. Przysłonięcie ramką zbyt dużego obszaru zewnętrznego może znacznie pogorszyć wygląd naszego dzieła. W tym sposobie oprawiania płótno należy dociąć do rozmiaru tylnej płyty ramki. Wstawianie płótna do takiej oprawy jest bardzo proste. W większości ramek należy po prostu odgiąć zaczepy, na przykład przy pomocy śrubokrętu, a następnie wyjąć tylną płytę. Nasze płótno należy przymocować do tej płyty za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Po włożeniu płyty na miejsce i dogięciu zabezpieczeń możemy już cieszyć się naszym oprawionym obrazem.

Ramka z passe-partout

Jeżeli chcesz zastosować większą ramkę albo uważasz, że tło w wybranym przez Ciebie kolorze dobrze wpłynie na odbiór obrazu, możesz wykorzystać technikę zwaną passe-partout. Ten zabieg często przynosi bardzo ciekawe efekty wizualne, chociaż niewątpliwie za większą ramkę trzeba zapłacić wyższą cenę.

pixel