Obraz malowany po numerach – jaką ramę wybrać?
Z pewnością po obejrzeniu swoich dzieł niejeden raz będziesz chciał zachować je na dłużej i pokazywać gościom. Żeby Twoje obrazy prezentowały się jak najkorzystniej, warto ładnie i stylowo je oprawić. W zależności od tematyki i kolorystyki obrazu może to być prosta ramka albo piękna ozdobna rama ze złoceniami. Należy zawsze pamiętać, że to rama jest dla obrazu, a nie obraz dla ramy.
Ogólne zasady dobierania ram
Dobór odpowiedniego obramowania obrazu zależy od bardzo wielu czynników.Po pierwsze i najważniejsze – rama musi być dobrana do tematyki i kolorystyki dzieła. Na przykład dzieła abstrakcyjne najlepiej prezentują się w połączeniu z prostymi ramami. Obrazy wzorowane na dziełach dawnych mistrzów, portrety i klasyczne kompozycje wyglądają najlepiej w ramach złoconych, brązowych lub drewnianych.Drugim kryterium jest uwzględnienie w doborze ramy charakterystyki pomieszczenia, w którym będzie się ona znajdowała. Jeżeli Twoim ulubionym stylem jest minimalizm i prostota, to najlepsze będą proste ramki w podstawowych kolorach. Jeśli Twoje wnętrze jest wypełnione ozdobnymi detalami, to taka sama powinna być rama obrazu. Dobrze sprawdzą się tutaj ramy ciężkie, bogato zdobione w mocnych kolorach.Ogólną zasadą dobierania koloru ramy jest wybór barwy o pół tonu jaśniejszej lub ciemniejszej od dominującej na obrazie. Pozwoli to uniknąć mocnych kontrastów. Jeżeli kompozycja jest wyłącznie czarno-biała, to będą do niej pasować ramy białe, czarne lub srebrne.Dziecięce kolorowe kompozycje z pewnością będą najlepiej prezentować się w ramach w żywych kolorach.
Jak oprawić obraz na blejtramie?
Jeśli zamówiony obraz posiada blejtram, zadanie jest dużo łatwiejsze. Można oczywiście powiesić go natychmiast po namalowaniu i cieszyć się jego widokiem. Jednak dobrze dobrana rama z pewnością podkreśli charakter obrazu i uatrakcyjni wnętrze, w którym się znajdzie. Montaż obrazu w ramie jest bardzo prosty i zazwyczaj po otrzymaniu zamówionej i dopasowanej wymiarem ramy wystarczy odgiąć kilka zabezpieczających blaszek, umieścić blejtram i dogiąć blaszki tak, aby zabezpieczyć jego pozycję. Istnieje także wiele profesjonalnych firm zajmujących się oprawianiem obrazów i zawsze można skorzystać z ich usług. Z pewnością nie będziesz żałować tak zainwestowanych pieniędzy, ciesząc się widokiem pięknie oprawionego obrazu przez długie lata.
Jak oprawić obraz na samym płótnie?
Jeśli zestaw do malowania po numerach zawierał samo płótno, to można we własnym zakresie naciągnąć je na blejtram. Nie jest to skomplikowana czynność. Należy pamiętać o dobraniu rozmiaru blejtramu tak, aby zamalowana część płótna była nieznacznie większa od wymiarów ramy. Po złożeniu otrzymanego blejtramu naciągamy płótno i mocujemy je do tyłu ramy za pomocą zszywacza lub gwoździ. Należy pamiętać o dokładnym zagięciu i przymocowaniu rogów płótna.
Ramka bez blejtramu
W przypadku wykonania obrazu na samym płótnie można oprawić go także za pomocą ramek używanych do zdjęć lub grafik. Dobierając rozmiar ramki, należy trzeba o tym żeby jej wewnętrzne wymiary były minimalne mniejsze niż zamalowany obszar płótna. Jeśli wykorzystujesz taką ramkę, przytnij płótno do wymiaru tylnej płyty wyjętej z ramki. Aby zapewnić dobre przyleganie obrazu, najlepiej jest przykleić płótno taśmą dwustronną do tylnej płyty. Nie trzeba tego robić, jeżeli użyjesz szkła, które dociśnie obraz. Sprawdź jednak wygląd obrazu za szybką i bez niej – często jest spora różnica w wyglądzie, na korzyść wersji bez szybki.Częstym dodatkiem do tego sposobu jest zastosowanie także techniki zwanej passe-partout. Polega ona na zastosowaniu większej ramki i otoczenie obrazu tłem o wybranym kolorze. Daje to ciekawy efekt wizualny.